Mala Tırkıbilmez

MALA TIRKÎBÎLMEZ

Yaklaşık tahmini olarak 500 yıl önce Diyarebekir Batman bölgesinden uzun bir göçle Serhad bölgesinden Rewan (Erivan) yerleşen tırkibilmezler 2 köyde yaşamışlar.
1. Mısto Kalo Köyü
2. Selime Tılli Köyü
Rusların ve Ermenilerin yaptığı baskıdan dolayı Serhad bölgesine dönmek zorunda kalmışlar. Mahacırlık yada dedelerimiz (kaçakaç zamanı derlerdi) ordan Iğdıra yerleşirler.
Iğdırda çok kısa bir süre kaldıktan sonra Kars - Digor - Akrak (Derinöz) köyünde yaşarlar. Digordaki büyük deprem sonuçu Kars -Kağızman - Gümüştepe köyüne ordan Kars-Arpaçayda azeri köyü olan Mesçitliye yerleşirler.Yıllarca Mescitli köyünde kalırlar ve ordaki köy kavgaları sonuçu Muş - Bulanık - Şevranşeyğ (Adıvar) köyüne göç ederler.
Bu köyde düzenleri kurduktan sonra tekrardan bazı sebeplerden dolayı  tirkibilmez ailesinin yarısı Ezurum - Karaçobanın ilçesinin 2 köyüne Gopala ve Lebudak köyüne yerleşirler bir kısmıda tekrar Kars - Arpaçay - Mesçitliye giderler.Bunun yanı sıra Adana başta olmak üzere Ankara İstanbul İzmir gibi çeşitli metropollere göç ederler.

Tirkîbîlmezlerin Soyadları

Alişan
Atik
Aydın

Celtsen

Cevlo

Çınar

Çartepe

Hacıoğlu
İskooğulları
Osko
Özkan
Öztürk

 

Elî ve Edîne ATİK amcalarımızın bilgilendirme videosunun linkidir.

https://www.youtube.com/watch?v=o7encVZaxIA&t=27s


 

Elî ATİK - Sileman - Ehmed - Hesen - Mahmo - Elî

1 - EVDO - Ailenin en büyüğü babasının adı Mehê'dir. Rus Osmanlı döneminde Rusyada yüzbaşılık yapmıştır. 1911 de Türkiye sınırlarına giriş yapıp Digorun Akrak (Derinöz) köyüne gelip yerleşirler digordaki büyük deprem sonrası Karsın - Arpaçay - Mesçitli köyüne devlet tarafından ailesiyle yerleştirilir Mesçitlide yaşamını yitirir. Ailesi şuan Ayık ve Esko soyisimleri olarak Muş Bulanık Şevranseyğ İstanbul Ankara İzmit Manisa ve Kayseride yaşamaktadır.

2 - MUHO - Evdonun amcasının oğludur Rewandan (Erivan) geldikten sonra Digordan sonra ailesi Mesçitli köyünden hiç ayrılmadı ve Mesçitlide vefat etti.Ailesi şuan OSKO ve HACIOĞLU soy isimleriyle Kars başta olmak üzere İstanbul Ankara da yaşamaktadır.

3. - ELI EFENDI (ALI AYIK) - Evdonun büyük oğludur.Muşta 2 dönem Milletvekiliği adayı olmuştüe. Muş il genel meclis üyeliği yapmiştir. Ailesi Muş olmak üzere İstanbul Ankara Bursada yaşamaktadır.Mezarı Muş Bulanik Şevranşeyh (Adıvar) köyündedir.

4 - SÊDO - Babasının adı Sofi Ahmet’tir Revandan (Erivan) Türkiyeye geçtikten sonra Digor Kars Muş üçgeninde yaşamını sürdürmüştür ve Muş Bulanık Şewranşeyh köyünde vefat etmiştir.Ailesi Alişan soyismiyle Kars ve İstanbul’da yaşamını sürdürmektedir.

5 - H. HÛSO - Muho'nun öz kardeşidir.Ailesi Ankara yaşamaktadir.Mezarı Mesçitlidedir.

6 - MÂMO - Evdo'nun yiğeni Kaso'nun oğludur.Ailesi istanbulda Muşta yaşamaktadir.Mezarı Mesçitlidedir.

7 - KASO - Evdo'nun kardeşidir.Ailesi Istanbul Ankara İzmir Muşta yaşamaktadır.

8 - ÊMER - Evdo'nun ve Kaso'nun kardeşidir.Genç yaşta vefat etmiştir.Mezarı Mesçitli köyündedir. Ailesi CEVLO İSKOOĞULLARI soyisimi ile Muş İstanbul ve Zonguldaktadirlar.

9 - EYÛP - Mûho'nun oğludur.Mezarı Mesçitli köyündedir.Ailesi OSKO soy ismiyle Ankara ve Karsta yaşamaktadır.

10 -ÊYO - Muho'nun oğlu Eyup'un kardeşidir.Mezarı mesçitlidedir.Ailesi OSKO ve ÇINAR soy ismiyle Ankara ve Karsta yaşamaktadır.

11 - MİSTO - Sofi Ahmetin ortanca oğlu Sedonun kardeşidir.Muştan direk Erzurumun - Karaçoban - Gopala beldesine yerleşmiştir.Bölgede Mıstoyı Sofi Ahmed ve  Mıstoye Keçel diye de tanınır.Mezarı Karaçaban gopaldadır.Ailesi Erzurum istanbul da yaşamaktadır.Soyadları İskooğulları ve Çartepedir.

12 - SÎLO - Sedo ve Misto'nun amcasının oğludur.Muştan sonra direk Erzurum Karaçoban Gopalaya yerleşmiştir. Mezarı kopaldadır.Ailesi Atik soy ismiyle Erzurum Karacoban Gopal Erzurum Pasinler ve İstanbuldadır.

13 - HALÊ - Kaso'nun oğlu Mirze ve Mamo'nun Kardeşidir.Ailesi şuan Kayseride yaşamaktadır.Mezari Muş Bulanık Şevranseyğdedir.

14 - MÎRZÊ - Kaso'nun oğlu Halê ve Mamo'nun kardeşidir.Ailesi Şevranşeyh ve İstanbuldadir.Mezari Muş Bulanık Şevranseyhtededir.

 

Muş Bekiranlılar Facebook Sayfasıdır

http://www.facebook.com/bekiranlilar49

Kars Bekiranlılar Facebook Sayfasıdır

http://www.facebook.com/bekiranlilar36

Erzurum Bekiranlılar Facebook Sayfasıdır

http://www.facebook.com/bekiranlilar25

 

 

Bursada yaşayan Bekiranlıların Facebook Sayfasıdır

http://www.facebook.com/bekiranlilar16

Istanbulda yaşayan Bekiranlıların Facebook Sayfasıdır

http://www.facebook.com/bekiranlilar34

Izmirde yaşayan Bekiranlıların Facebook Sayfasıdır

http://www.facebook.com/bekiranlilar35

Adanada yaşayan Bekiranlıların Facebook Sayfasıdır

http://www.facebook.com/bekiranlilar01

 

BEKİRAN GENÇLİK BİRLİĞİNİN İNSTAGRAM VE FACEBOOK SAYFALARIDIR

http://www.instagram.com/bekirangenclikbirligi

http://www.facebook.com/BekiranGencligi

 

Bekiran Gençlik 05428002100