Tarihten Bekirî-Bekiran Hakkında Kısa Notlar

1 - ''Antik Dünyada Kürt halkı üç krallık kurdu; Guti Krallığı, Urartu Krallığı, Lullu Krallığı. Ayrıca iki imparatorluk; Kassite İmparatorluğu ve Hurri-Mittani İmparatorluğu. Bu iki imparatorluk M.Ö 2000'de Antik dünyayı kontrol etti.''

Alman Coğrafyacı Heinrich Kiepert (1818-1899) bitlisname.com

Bekirî - Bekiranlılar belli başlı Kürt aşiretlerinden birisidir ve tarihte Guti ve Hurri dönemlerinde oldukları dünyaca ünlü araştırmacılar tarafından yazılmıştır.
(Sayfamızda belgeleri mevcuttur)

Tarihimizle Atalarımızla Gurur Duyuyoruz

 

2 - Evliya Çelebi tarafından yazılan Seyahatname’de, Hz.Nuh ve Hz.Yunus’un Kürtçe konuştuğunu belirtmiştir. Kürtçe’nin en eski insanlık dillerden olduğunu belirtirken, Kurdistan’ın da insanlık tarihinin ilk başlangıç yeri olduğunu yazmıştır...

Hz.Nuh’un kavmi de Kürtçe konuşmuştur..

 

3 - Akkad alfabesi ile yazılmış bir Guti Tableti (M.Ö.2130)

Sümer İmparatorluğuna karşı birleşen Hurri ve Mittaniler, büyük bir imparatorluk kurarak Arrapkha (Kerkük’ü) Sümer İmparatorluğundan büyük bir savaş sonucu almışlardır.


Zagros Dağlarında yaşayan antik halk. Gutiler hakkında Sümerler, Babiller ve uzun yıllar sonra Asurlular birbirleriyle çelişmeden, Zagros dağlarının Orta ve Kuzey bölgelerinde Guti ya da Qurti adında halkın yaşadığını ve ülkelerine de Gu-ti-um dendiğini yazmışlardır.

Tarihçi Mehrad izady “Kürtler Bir El Kitabı” kitabında Gutiler’in modern Girdi aşireti olduklarını ve son kral Tirigan isminin yine Kürt aşireti olan Tirikan’lardan geldiğini aktarmaktadır.

Gutiler özellikle savaşçı bir halk olarak bilinirler. Savaş stratejisi olarak ‘vur-kaç’ tekniğini uygularlardı.

Gutiler 1500 yıl Mezopotamya’ya etki etti.Asur kralı Shalmaneser, Mitanniler’e sefer düzenlemiş ve Mitanniler’e karşı zaferini Gutiler’e karşı zafer olarak kabul etmiş ve demiştir ki; “Ararat sınırından Tur Âbidin’e kadar bu ülke içinde su gibi Guti kanı aktı”.

Gutiler birleşerek Akkad İmparatorluğuna saldırmış ve bu imparatorluğu yıkmıştır...

(Diyarebekra ve Urfa arasinda bolgede bulunan Tirkan-Tirganlilar Bizleri arayarak sizlerle cok yakin akrabaliklarimiz oldugunu dusunuyoruz.Bu sekilde iletisim kurduklarimiz olmustur.)

Bakiniz tarihi bilgiler 9. ve 11 yuzyillarda Bekranlilar Diyarbekra ve Urfa bolgesinde 200 yil boyunca bagimsiz bir devlet yonetmisler diye yazmaktadir. Sait OZBEY - Islamiyet ve Kurdler Kitabi..