FEQI HUSEYN SAGNIC

Kürd dil bilimci ve yazar Feqi Huseyin Sağnıç

1926 yılında -Bitlis- Hizan'a bağlı Bekirî-Bekiran aşireti köyü olan Xoros köyünde doğdu. Gerçek ismi Musa Sağnıç olan Feqi Huseyin, Mamosta Feqi Huseyin veya Mamê Feqi olarakta bilinirdi. Rabia hanım ile evli olan Feqi'nin asıl mesleği marangozluktu ve Tatvan'da mobilyacılık yapıyordu. Feqi, 1938'de girdiği medresede 4 yıllık medrese eğitimi aldı ve Feqi ünvanına ulaştı. Bundan sonra okuma yazmasını daha çok geliştiren Feqi, Kürtçe üzerine çalışmalara başladı. Bölgede çalışmalarıyla ismi ünlenen Feqi, 1964 yılında Ziya Şerefhanoğlu'nun senato seçimleri için Bitlis'ten bağımsız aday olarak katılmasına aktif destek verdi ve siyasi alanda çalışmalar sürdürdü. Aynı yıl içerisinde kitap ve diğer çalışmalarının ele geçirilmesi üzerine, gıyabında tutuklama kararı çıkarıldı.T-KDP kurucusu olduğı iddiasıyla tutuksuz olarak yargılanan Feqi, 12 Mart 1971 muhtırasıyla tutuklanarak 8 ay hapis yattı. 
Dergilerde yazılar yazan ve dil üzerine araştırmalarını sürdüren Feqi, 12 Eylül 1980 darbesiyle beraber tekrar tutuklanarak hapise atıldı. 3 ay hapis yatan Feqi 1983 yılında 8 gün ve 1 ay olmak üzere tekrar hapis yattı. 1984 yılından sonra çoğunlukla İstanbul'da kalan Feqi burada dil üzerindeki çalışmalarına yoğunluk verdi ve 1990 sonrası Kürtçe çıkan bazı yazılı basın organlarında yazılar yazdı. Peşeviya Hevisina Zimane Kurdi 1 ve 2, Rezimane Kurdi, Diroka Wejaya Kurdi, Çiroken Kurdi ve Yusuf u Zulexan yazmış olduğu kitaplardır. 
Feqi Huseyin Sağnıç, 12 Mart 2003 Çarşamba günü 76 yaşında hayata veda etti. Tatvan'ın en tanınmış simalarından olan Feqi Huseyin Sağnıç, Tatvan'da sevilen ve sayılan birisiydi

Yer : Siirt Mahkeme Salonu

Sanık: Feqi Hüseyin Sağnıç

Dava : Kürtçülük Yapmak

Tarih : 1971

Dialog:- Savcı; Neden Kürtçülük yapıyorsun?

- Feqi; Önce ben bir soru sorabilir miyim?

- Savcı; Sor.- Feqi : Sizce Kürt var mıdır?

- Savcı; Tabii ki Kürt diye bir şey yoktur!

Mame Feqi Hüseyin arkasını döner ve kapıya doğru yönelir.

- Savcı; Nereye gidiyorsun?

- Feqi; Sayın savcı, Kürt yoksa Kürtçülük nasıl yapılır? Ya Kürt var deyin ve yargılamaya başlayın ya da yok diyorsanız beni Kürtçülük yapmakla suçlamayın, der..

 

Allah Rahmet Eylesin

RUHU ŞAD OLSUN